Trwa druga edycja „O!Swój”

Po wakacjach wracamy do „O!Swój”. Tym razem bez warsztatów dla nauczycieli, ale z najnowszym spektaklem „Upadki. Odcinek 2″, który po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Instytucie Teatralnym.

W 2015 r. przy okazji „O!Swój” pokazaliśmy już dziewięć spektakli, w których uczestniczyło niemal 1000 uczniów warszawskich szkół. Zorganizowaliśmy również warsztaty dla 30 pedagogów i animatorów kultury. Tym razem zapraszamy na przedstawienie „Upadki. Odcinek 2″. Jego premiera odbyła się w maju 2015 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pokazy zaplanowano 10 i 11 września o godz. 19 w Instytucie Teatralnym. Wstęp wolny. Rezerwacje: rezerwacje.teatr21@gmail.com lub przez stronę internetową

„O!Swój” 2015:

Warsztaty:

17 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
18 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

24 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
25 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

8 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
9 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

Spektakle:

9 i 10 kwietnia, „JA JESTEM JA” w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o 10.30
19 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.12
20 i 21 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.10.30
5 i 6 maja STATEK MIŁOŚCI w STUDIU TEATRALNYM „KOŁO”, początek spektaklu o godz. 10
9 i 10 czerwca JA JESTEM JA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz. 10

mkidn

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerem pokazów „Upadków” jest Narodowy Bank Polski

Tisza be-Aw

Przez pryzmat osobistego doświadczenia aktorów przywołana zostanie pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4 – „eliminacji życia niewartego życia”. Historie aktorów, dzieje XX w. i święto Tisza be-Aw połączą się w jednym miejscu. Żałoba po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej skłoni do zadania wielu współczesnych pytań.

Akcje performatywne:

13 lipca, poniedziałek, godz. 18.30
15 lipca, środa, godz. 20.30
16 lipca, czwartek, godz. 18.30
17 lipca, piątek, godz. 18.30
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja. Czas trwania: 30-40 minut.

Prosimy o wydrukowanie potwierdzenia rezerwacji.

Teatr 21 tworzą aktorzy z zespołem Downa i autyzmem. Działania grupy to wspólne, twórcze poszukiwania oraz kreowanie bezpiecznej przestrzeni na odważne spotkanie ze sobą i z widzem. Zawsze w kontekście teatru. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN teatr przygotował już spektakl „Uwaga, Purim!” i akcję performatywną „Tu bi-Szwat”.

Tisza be-Aw (9 dzień miesiąca Aw) to najsmutniejszy dzień roku żydowskiego, stanowiący kulminację trzytygodniowego okresu żałoby. Upamiętnia on zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to dzień, w trakcie którego obowiązuje ścisły post, m.in. całkowity zakaz jedzenia i picia. Do popołudnia – jak w czasie żałoby – siada się tylko na podłodze lub niskim stołku. W synagodze odczytuje się lamentacje i hymny żałobne, opłakujące zniszczenie Świątyń oraz cierpienia narodu żydowskiego. W 2015 roku Tisza be-Aw zaczyna się z zachodem słońca w sobotę 25 lipca, a kończy o zmroku w niedzielę 26 lipca.

Akcje performatywne Tisza be-Aw

Koncepcja – Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk
Ruch – Justyna Wielgus
Nagrania – Paweł Andryszczyk
Grafika – Radosław Staniec
Realizacja filmu – Wojtek Kaniewski Patrz Pan Panda, Tomasz Michalczewski
Produkcja – Marceli Sulecki, Małgorzata Owczarska
Koordynacja ze strony Muzeum POLIN – Ewa Chomicka

Gracze:

Grzegorz Brandt
Jakub Drzewiecki
Teresa Foks
Maja Kowalczyk
Barbara Lityńska
Anna Łuczak
Michał Pęszyński
Aleksandra Skotarek
Marta Stańczyk
Magdalena Świątkowska
Justyna Wielgus/Justyna Sobczyk

Zrzut ekranu z 2015-07-05 13:20:35

Forum Polsko-Czeskie 2015

Teatr zbudowany ze snopków, koncerty w kościele ze szklanym dachem i tłumy, tłumy widzów. Teatr 21 jedzie na festiwal Menteatrál do czeskiego Neratova w Górach Orlickich.

OFICJALNA STRONA WYDARZENIA

To wyjątkowe wydarzenie, przegląd różnych zespołów artystycznych, w których działają osoby z niepełnosprawnościami, bez niepełnosprawności i te, które czasem należą do jednej, a czasem do drugiej grupy. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie obywatelskie „Other Stage”. W ub.r. w małej wiosce na czesko-polskim pograniczu wystąpili artyści z Czech i Słowacji, tym razem dołączą jeszcze Słoweńcy i Polacy, czyli Teatr 21 właśnie. Nieskromnie powiemy, że w programie piszą o nas, żeśmy gwiazdy. Mamy nadzieję, że z opisu stanie się zadość i zaświecimy światłem mocnym, jasnym, choć nieoślepiającym. Będziemy musieli uważać, ponieważ „menteatralny” teatr zbudowany jest ze słomy. Zobaczcie jak bawiono się na festiwalu w ub.r.:

Podczas drugiej edycji imprezy pokażemy „Statek miłości. Odcinek 1″ i przeprowadzimy dwa warsztaty dla dziesiątek widzów, którzy podobnie jak w ub.r., zjadą się z całych Czech i nie tylko. Jeżeli będziecie gdzieś w Sudetach, a najlepiej w Górach Orlickich, na przełomie lipca i sierpnia (30 lipca – 2 sierpnia) to zapraszamy. Spotkamy się w pięknych okolicznościach. Teatr też smakuje wtedy inaczej.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2015″

forumCZPL

Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

To już 30. edycja Dni Sztuki Współczesnej! Jubileusz zobowiązuje – do retrospekcji, podsumowań i przyjrzenia się trzem dekadom spędzonym razem z Państwem. Od 1985 roku festiwal gościł tysiące artystów, a ci zapewnili niezapomniane wrażenia tysiącom jego uczestników.

OFICJALNA STRONA FESTIWALU

„Statek miłości. Odcinek 1″ będzie można zobaczyć w Białostockim Teatrze Lalek 5 czerwca. Początek spektaklu o godz. 20.30.

[Miasto] otwiera się przed spacerowiczem jako krajobraz, zamyka go w sobie jak izba – pisał Walter Benjamin w Powrocie flâneura. Jubileuszowa edycja DSW wyraźniej akcentuje działania białostoczan i sam temat Białegostoku. Tym razem mocniej sięgamy do korzeni oraz tego, co moglibyśmy określić białostockością. To ważne, że festiwal powstał właśnie tutaj: w konkretnym mieście, w konkretnym regionie, na pograniczu. To podstawa, na której warto budować. Żywa tkanka z bogatą, ale i burzliwą historią. W jaki sposób czerpią z niej m.in. Ludomir Franczak, Michał Stankiewicz czy Grupa Coincidentia, można będzie przekonać się w trakcie festiwalu. Pozytywne przejawy projektowania graficznego w mieście pomoże nam odkryć Hakobo, jeden z najważniejszych plakacistów i projektantów na świecie. Słoweński KUD Ljud oprowadzi nas po Białymstoku według własnego klucza, co na pewno niejednego zaskoczy, otworzy i uwrażliwi. I taki właśnie jest nasz cel.

Z przyjemnością współprodukujemy w tym roku dwie premiery teatralne: Grupy Coincidentia i Grupy Przejściowej. Z radością gościmy też na tegorocznym festiwalu zarówno bohaterów i grupy o statusie legend (Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu), jak i twórców młodych, odważnie „dialogujących” z dominującym dyskursem i interpretujących go na własny sposób (Karol Radziszewski, Teatr 21).

Nieodłączną częścią festiwalu jest też ESSA, czyli East Side Street Art. Większość pięknych murali, które możemy podziwiać w Białymstoku, powstała właśnie w ramach ESSA. Ich autorami są m.in. Swansky, Tobias Kroeger & Base23, Stanisław Szumski.

Jak zwykle – spotkamy się w wielu lokalizacjach Białegostoku.
Jak zwykle – w czasie najpiękniejszej pory roku – wiosna to nasza stała partnerka!

A miasto? Miasto jest nasze!

Jubileuszowa 30. edycja Dni Sztuki Współczesnej odbędzie się od 28 maja do 6 czerwca. Do zobaczenia!

Upadki. Odcinek 2

Teatr 21 kończy prace nad trzecim serialowym odcinkiem. Najpierw tematem była praca, potem miłość, aż w końcu przyszedł czas na pieniądze. Premiera spektaklu „Upadki. Odcinek 2″ już 22 maja o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Kolejne trzy pokazy zaplanowano: 23 maja o godz. 19.30 oraz 16 czerwca o godz. 10 i 19.30. Rezerwować bilety możecie na stronie powszechny.com oraz za pomocą naszego formularza

(…) akcja rozgrywa się w hotelu w dalekiej Mongolii. Aktorzy zdobyli pieniądze na wycieczkę all inclusive. Ekskluzywny hotel ma ofertę dla osób z dodatkowym chromosomem. Co spotka aktorów? Czy cena luksusu nie okaże się zbyt wysoka?

REŻYSERIA: Justyna Sobczyk
TEKSTY: aktorzy Teatru 21
SCENARIUSZ: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna
DRAMATURGIA: Justyna Lipko-Konieczna
SCENOGRAFIA I KOSZTIUMY: Wisła Nicieja
MUZYKA: Paweł Andryszczyk
VIDEO: Tomasz Michalczewski
RUCH SCENICZNY: Justyna Wielgus
ASYSTENT REŻYSERA: Jakub Drzewiecki
ŚWIATŁO: Sebastian Klim
PRODUKCJA: Katarzyna Pawłowska, Marceli Sulecki
OBSADA: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Cecylia Sobolewska, Marta Stańczyk, Piotr Swend, Magdalena Świątkowska.

Print

PERSPEKTYWY 2015

statekstronaTegoroczna, wyjątkowa edycja „Festiwalu Teatralnego PERSPEKTYWY 2015 Teatr poza teatrem” jest kontynuacją cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu RETROPERSPEKTYWY.

OFICJALNA STRONA FESTIWALU

Ta edycja festiwalu jest spotkaniem artystów, którzy chcą zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Wychodzą poza teatr, poza mury instytucji kultury aby szukać nowego tworzywa teatru i nowego języka w komunikowaniu się z widzem. Praca w kontekście dysfunkcji społecznych, umysłowych czy fizycznych skłania do stawiania pytań o „normalność“ i jej ukryte pułapki. Chcemy, by spotkanie tak pracujących grup posłużyło współuczestnictwu, współtworzeniu i wymianie myśli, metod i technik pracy. Aby droga, którą przejdą uczestnicy festiwalu ułożyła się w następujący sposób: SPOTKANIE – PREZENTACJA – INSPIRACJA – WYMIANA – KONTYNUACJA – TWORZENIE SIECI.

„Statek miłości. Odcinek 1″ będzie można zobaczyć 9 maja w ART_INKUBATORZE w Fabryce Sztuki (godz. 20). 10 maja Justyna Sobczyk, reżyserka spektaklu, poprowadzi tam warsztaty „Zaryzykujmy, zaprojektujmy wspólną przestrzeń” i weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Scena dla (nie)przystosowanych”.

Jeżeli będziecie w najbliższych dniach w Łodzi, to zachęcamy do teatru.

Zaczynamy drugą edycję O!Swój

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury do udziału w kolejnej edycji projektu O!SWÓJ – niezwykłego wydarzenia, w którym w 2014 r. uczestniczyło już ponad 30 nauczycieli i 2000 uczniów z warszawskich szkół. O!SWÓJ to seria działań edukacyjnych Teatru 21. Jej celem jest wprowadzanie tematu różnorodności do szkół i przedszkoli. O!SWÓJ to spotkanie – nauczycieli, uczniów, osób z niepełnosprawnością. Wierzymy, że to właśnie teatr jest przestrzenią, w której może udać nam się ze sobą o!swoić, lepiej poznać.

Tak wyglądała poprzednia edycja działania „O!Swój”:

Teatr 21 to zespół założony 10 lat temu przez Justynę Sobczyk. Tworzą go aktorzy z zespołem Downa i autyzmem oraz grupa artystów działająca na co dzień w stołecznych instytucjach kultury. W repertuarze ma spektakle dla dzieci oraz dorosłych, realizuje działania edukacyjne, występuje na festiwalach i współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytutem Teatralnym czy Teatrem Powszechnym.

PROGRAM O!SWÓJ 2015:

Warsztaty:

17 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
18 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

24 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
25 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

8 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
9 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

Spektakle:

9 i 10 kwietnia, „JA JESTEM JA” w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o 10.30
19 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.12
20 i 21 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.10.30
5 i 6 maja STATEK MIŁOŚCI w STUDIU TEATRALNYM „KOŁO”, początek spektaklu o godz. 10
9 i 10 czerwca JA JESTEM JA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz. 10

Warsztaty są bezpłatne. Bilety na spektakle kosztują 10 zł. Zapisywać się na wydarzenia można mailowo:  rezerwacje.teatr21@gmail.com

Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie przedsięwzięcia T21, to odwiedź dział KALENDARZ

O!Swój: Podręcznik

Jednym z efektów projektu „O!Swój” jest podręcznik z opisami i scenariuszami warsztatów. Zachęcamy wszystkich pedagogów do czytania, inspirowania się i organizowania podobnych działań w swoich szkołach, placówkach i instytucjach. Uwierzcie – stereotypy, to tylko miraż.

KLIKNIJ W OBRAZEK I POBIERZ PODRĘCZNIK:

OSWOJ_STRONA

Podręcznik zaprojektował Radek Staniec.
Redakcja: Justyna Lipko-Konieczna
Korekta: Karolina Gwarek
Teksty: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk, Wiktoria Siedlecka-Dorosz, Justyna Czarnota, Justyna Wielgus.
Foto: Wojciech Kazanecki

Projekt O!SWÓJ odbył się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Teatr 21 oswaja. Takie są fakty

Projekt „O!Swój” zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem na spektaklu „Statek miłości. Odcinek 1″ pojawiła się ekipa TVN.  No to po co to wszystko robimy? Zobacz reportaż Katarzyny Sosulskiej.

<<„Teatr 21” w Warszawie składa się z 14 aktorów – to osoby chore na autyzm i z zespołem Downa. Specjalnie z myślą o nich powstał projekt „O!SWÓJ”, w ramach którego odbywają się spektakle i spotkania z pełnoprawnymi osobami. Projekt ma na celu oswojenie z tematem inności oraz niepełnosprawności, uświadomienie polskiego społeczeństwa i przełamanie tabu. Szybko okazało się, że i dla aktorów, i dla ich opiekunki-reżyserki, to pasja. Poświęcają jej każdą wolną chwilę, czego efektem są przedstawienia w warszawskich teatrach.>>

MEDIA: Jacy jesteśmy

Teatr 21 to nie tylko artystyczny ewenement. Nasza struktura organizacyjna jest również ciekawa. W najbliższym czasie trochę ją przemeblujemy. Zbudujemy od nowa. Zachęcamy do przeczytania artykułu Joanny Crawley dla portalu ekonomiaspoleczna.pl o tym w jaki sposób organizujemy się my i zespoły podobne do naszego.

eS

(…)

Justyna Sobczyk odczuwa jednak coraz większą potrzebę, aby stworzyć dla Teatru 21 nowe, bardziej odrębne ramy organizacyjne.

– Zgłosiłam się do Szkoły Liderów, uczestniczę w dwóch programach: „Dwa sektory. Jedna wizja – wsparcie coacha” oraz Laboratorium Innowacji Liderskich, gdzie partnerami są firma SAP, PwC oraz Fundacja Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego – mówi reżyserka. – Pracuję nad zbudowaniem struktury, strategii i planu rozwoju teatru. Zaprosiłam do współpracy organizacyjnej Anitę Szabovą (dyrektorkę warszawskiego domu kultury Rakowiec). Chcemy założyć fundację „21: Centrum Sztuki Włączającej – Inclusive Arts Center”, to z powodu przeciążenia, ze zmęczenia i z poczucia, że jest potencjał w tym, co robimy. Okazało się, że dla rozwinięcia tego potencjału w pełni potrzebny jest biznesplan.

(…)

PEŁNY TEKST