Podziękowania dla FISE

Rok 2015 Teatrowi 21 minął nie tylko pod znakiem premier, pokazów starszych przedstawień, warsztatów edukacyjnych i festiwalowych wojaży. Dzięki Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych nasz pion administracyjny kształcił się w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej. 

FISE

OWES świadczy bezpłatne usługi organizacjom i instytucjom zarejestrowanym lub obejmującym swoim działaniem subregion warszawski, czyli m.st. Warszawę, powiat piaseczyński, grodziski, legionowski, nowodworski, warszawski zachodni, otwocki, pruszkowski, sochaczewski, żyrardowski i wołomiński.

Zespół Teatru 21 uczestniczył w tylu spotkaniach, że trudno byłoby nam tutaj je wszystkie wymienić :) Pewne jest, że dzięki pomocy ludzi z FISE (ukłony dla Magdy Czuchryty wspieranej przez Kubę Grzegorczyka i Ewę Hevelke) w 2016 r. na pozarządowej arenie pojawi się nowa organizacja – Fundacja Teatr 21. Dziękujemy, bez Was by się to nie udało!

FISE powstała w 1990 roku, jako odpowiedź na szereg wyzwań, przed którymi stanęli obywatele i wspólnoty lokalne w związku z transformacją społeczno-ekonomiczną. Została założona przez osoby, które w okresie PRL związane były ze środowiskiem opozycyjnym: przez lata w radzie fundacji zasiadał Jacek Kuroń i Michał Boni, do dziś należy do niej Henryk Wujec.

Bez limitów. Kierunek: Berlin

7 i 8 listopada Teatr 21 wystąpi na najważniejszym europejskim festiwalu prezentującym sztukę inkluzywną. Berlin czeka!

OFICJALNA STRONA FESTIWALU

No Limits Theater Festival odbywa się od 2005 r. To wspólne przedsięwzięcie teatrów inkluzywnych (m.in Teatru Thikwa i Teatru Rambazamba), berlińskich scen alternatywnych (HAU, Ballhaus Ost, Sophiensaele) oraz jednej z największych niemieckich organizacji pozarządowych aktywizujących osoby z niepełnosprawnością (Lebenshilfe). Teatr 21 wystąpi na 7. edycji imprezy i będzie trzecim polskim zespołem – po Teatrze Cinema i Teatrze Ósmego Dnia – który zaprezentuje się na No Limits.

Do Berlina jedziemy z przedstawieniem „Upadki. Odcinek 2”. Produkcja i wyjazd nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Narodowego Banku Polskiego. Spektakl pokażemy 7 (godz. 20) i 8 (godz. 18) listopada w sali Teatru Thikwa przy Fidicinstraße 40.

Upadki. Odcinek 2 (2015) | 

(…) akcja rozgrywa się w hotelu w dalekiej Mongolii. Aktorzy zdobyli pieniądze na wycieczkę all inclusive. Ekskluzywny hotel ma ofertę dla osób z dodatkowym chromosomem. Co spotka aktorów? Czy cena luksusu nie okaże się zbyt wysoka?

reżyseria: Justyna Sobczyk
teksty: aktorzy Teatru 21
scenariusz: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Wisła Nicieja
muzyka: Paweł Andryszczyk
video: Tomasz Michalczewski
ruch sceniczny: Justyna Wielgus
asystent reżysera: Jakub Drzewiecki
światło: Sebastian Klim
produkcja: Katarzyna Pawłowska, Marceli Sulecki
obsada: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Cecylia Sobolewska, Marta Stańczyk, Piotr Swend, Magdalena Świątkowska.

NO_LIMITS

Jak smakuje wolność?

Jak smakuje wolność? 24 października pokaz spektaklu „Statek miłości. Odcinek 1” zakończy dziewiątą  edycję All About Freedom Festival w Europejskim Centrum Solidarności

OFICJALNA STRONA FESTIWALU

Już po raz dziewiąty zapraszamy w drugiej połowie października na interdyscyplinarny festiwal ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL, jedną z najbardziej znanych imprez realizowanych przez ECS. W programie: projekcje filmowe – fabuły i dokumenty, wiele premier – spotkania z twórcami, dyskusje, muzyka i teatr. W ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło 5 tys. osób. Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności na ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL między 16 a 24 października 2015.

Teatr 21 przywiezie do Gdańska WARSZTATY „O innym w nas samych”, które poprowadzi Justyna Wielgus, oraz SPEKTAKL „Statek miłości. Odcinek 1”.

WARSZTATY: 23 października, godz. 17, wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji
SPEKTAKL: 24 października, godz. 18, bilety (10 zł)

Klauni na razie na warsztatach

Trwają przygotowania do grudniowej premiery spektaklu „Klauni, czyli o rodzinie”. 19 października odwiedzi nas Maciej Buchwald. Tym razem skupimy się na technikach improwizacyjnych

Buchwald to niezależny reżyser filmowy, aktor, scenarzysta, improwizator, performer. Jego film krótkometrażowy „Nie ma o czym milczeć”, który wyreżyserował, w którym zagrał i do którego napisał scenariusz, zdobył multum nagród na różnych festiwalach. Wielu z nas kojarzy tę postać jednak z teatrem improwizowanym Klancyk. Koledzy z zespołu piszą o Maćku tak:

„Reżyser, improwizator, stand-uper, kibic, meloman, przyjaciel. Widzi kolory dźwięków. Jeśli spotkasz go kiedyś w jednej z warszawskich knajp, przystań na chwilę i posłuchaj anegdot: od jego słów promyk uśmiechu rozjaśni Twoje oblicze. Na scenie wulkan skojarzeń, wodospad postaci, szczyt pomysłowości. Czasem jego żywiołowa natura wpadnie na coś tak zabawnego, że śmiać się będzie głośniej od publiczności. Człowiek z sercem na ramieniu. Kocha ludzi tak bardzo, jak się ich boi.”

W przeciwieństwie do trzech poprzednich warsztatów przygotowujących zespół Teatru 21 do spektaklu, te z Maciejem Buchwaldem mają charakter zamknięty.

LOGO_biale_finansowanie

 

Warsztaty są elementem wydarzenia „Klauni, czyli o rodzinie” współfinansowanego z funduszy Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

 

„Śmiertelnie trudna gra” w Węgrowie

logo MIK_pomarańczowe tłoMazowiecki Instytut Kultury dociera do miejsc, o których w stolicy myśli się zbyt rzadko. Efektem naszej współpracy z MIK-iem będzie pokaz przedstawienia „Śmiertelnie trudna gra” w Węgrowskim Ośrodku Kultury.

OFICJALNA STRONA WOK-u

„Śmiertelnie trudna gra” to spektakl na podstawie bajki Wolfa Erlbrucha „Śmierć, gęś i tulipan”. Pokaz w Węgrowie rozpocznie się o godz. 11, 12 października 2015 r. Pojawią się na nim uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Przedstawienie jest możliwe dzięki funduszom z projektu „Kultura Włączania. Podnoszenie kompetencji kadr kultury woj. maz. w zakresie wspierania procesów edukacji włączającej” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyjdź na casting

Nad nowym spektaklem pracujemy już kilka miesięcy, ale próby dopiero przed nami. Chcesz znaleźć się z nami na scenie i zagrać w przedstawieniu „Klauni, czyli o rodzinie”? Przyjdź 18 września do Instytutu Teatralnego. O godz. 15 rozpocznie się casting.

klauni_teatr21

Trwa druga edycja „O!Swój”

Po wakacjach wracamy do „O!Swój”. Tym razem bez warsztatów dla nauczycieli, ale z najnowszym spektaklem „Upadki. Odcinek 2”, który po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Instytucie Teatralnym.

W 2015 r. przy okazji „O!Swój” pokazaliśmy już dziewięć spektakli, w których uczestniczyło niemal 1000 uczniów warszawskich szkół. Zorganizowaliśmy również warsztaty dla 30 pedagogów i animatorów kultury. Tym razem zapraszamy na przedstawienie „Upadki. Odcinek 2”. Jego premiera odbyła się w maju 2015 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pokazy zaplanowano 10 i 11 września o godz. 19 w Instytucie Teatralnym. Wstęp wolny. Rezerwacje: rezerwacje.teatr21@gmail.com lub przez stronę internetową

„O!Swój” 2015:

Warsztaty:

17 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
18 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

24 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
25 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

8 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
9 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

Spektakle:

9 i 10 kwietnia, „JA JESTEM JA” w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o 10.30
19 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.12
20 i 21 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.10.30
5 i 6 maja STATEK MIŁOŚCI w STUDIU TEATRALNYM „KOŁO”, początek spektaklu o godz. 10
9 i 10 czerwca JA JESTEM JA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz. 10

mkidn

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerem pokazów „Upadków” jest Narodowy Bank Polski

Tisza be-Aw

Przez pryzmat osobistego doświadczenia aktorów przywołana zostanie pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4 – „eliminacji życia niewartego życia”. Historie aktorów, dzieje XX w. i święto Tisza be-Aw połączą się w jednym miejscu. Żałoba po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej skłoni do zadania wielu współczesnych pytań.

Akcje performatywne:

13 lipca, poniedziałek, godz. 18.30
15 lipca, środa, godz. 20.30
16 lipca, czwartek, godz. 18.30
17 lipca, piątek, godz. 18.30
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja. Czas trwania: 30-40 minut.

Prosimy o wydrukowanie potwierdzenia rezerwacji.

Teatr 21 tworzą aktorzy z zespołem Downa i autyzmem. Działania grupy to wspólne, twórcze poszukiwania oraz kreowanie bezpiecznej przestrzeni na odważne spotkanie ze sobą i z widzem. Zawsze w kontekście teatru. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN teatr przygotował już spektakl „Uwaga, Purim!” i akcję performatywną „Tu bi-Szwat”.

Tisza be-Aw (9 dzień miesiąca Aw) to najsmutniejszy dzień roku żydowskiego, stanowiący kulminację trzytygodniowego okresu żałoby. Upamiętnia on zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to dzień, w trakcie którego obowiązuje ścisły post, m.in. całkowity zakaz jedzenia i picia. Do popołudnia – jak w czasie żałoby – siada się tylko na podłodze lub niskim stołku. W synagodze odczytuje się lamentacje i hymny żałobne, opłakujące zniszczenie Świątyń oraz cierpienia narodu żydowskiego. W 2015 roku Tisza be-Aw zaczyna się z zachodem słońca w sobotę 25 lipca, a kończy o zmroku w niedzielę 26 lipca.

Akcje performatywne Tisza be-Aw

Koncepcja – Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk
Ruch – Justyna Wielgus
Nagrania – Paweł Andryszczyk
Grafika – Radosław Staniec
Realizacja filmu – Wojtek Kaniewski Patrz Pan Panda, Tomasz Michalczewski
Produkcja – Marceli Sulecki, Małgorzata Owczarska
Koordynacja ze strony Muzeum POLIN – Ewa Chomicka

Gracze:

Grzegorz Brandt
Jakub Drzewiecki
Teresa Foks
Maja Kowalczyk
Barbara Lityńska
Anna Łuczak
Michał Pęszyński
Aleksandra Skotarek
Marta Stańczyk
Magdalena Świątkowska
Justyna Wielgus/Justyna Sobczyk

Zrzut ekranu z 2015-07-05 13:20:35

Forum Polsko-Czeskie 2015

Teatr zbudowany ze snopków, koncerty w kościele ze szklanym dachem i tłumy, tłumy widzów. Teatr 21 jedzie na festiwal Menteatrál do czeskiego Neratova w Górach Orlickich.

OFICJALNA STRONA WYDARZENIA

To wyjątkowe wydarzenie, przegląd różnych zespołów artystycznych, w których działają osoby z niepełnosprawnościami, bez niepełnosprawności i te, które czasem należą do jednej, a czasem do drugiej grupy. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie obywatelskie „Other Stage”. W ub.r. w małej wiosce na czesko-polskim pograniczu wystąpili artyści z Czech i Słowacji, tym razem dołączą jeszcze Słoweńcy i Polacy, czyli Teatr 21 właśnie. Nieskromnie powiemy, że w programie piszą o nas, żeśmy gwiazdy. Mamy nadzieję, że z opisu stanie się zadość i zaświecimy światłem mocnym, jasnym, choć nieoślepiającym. Będziemy musieli uważać, ponieważ „menteatralny” teatr zbudowany jest ze słomy. Zobaczcie jak bawiono się na festiwalu w ub.r.:

Podczas drugiej edycji imprezy pokażemy „Statek miłości. Odcinek 1” i przeprowadzimy dwa warsztaty dla dziesiątek widzów, którzy podobnie jak w ub.r., zjadą się z całych Czech i nie tylko. Jeżeli będziecie gdzieś w Sudetach, a najlepiej w Górach Orlickich, na przełomie lipca i sierpnia (30 lipca – 2 sierpnia) to zapraszamy. Spotkamy się w pięknych okolicznościach. Teatr też smakuje wtedy inaczej.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2015”

forumCZPL

Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

To już 30. edycja Dni Sztuki Współczesnej! Jubileusz zobowiązuje – do retrospekcji, podsumowań i przyjrzenia się trzem dekadom spędzonym razem z Państwem. Od 1985 roku festiwal gościł tysiące artystów, a ci zapewnili niezapomniane wrażenia tysiącom jego uczestników.

OFICJALNA STRONA FESTIWALU

„Statek miłości. Odcinek 1” będzie można zobaczyć w Białostockim Teatrze Lalek 5 czerwca. Początek spektaklu o godz. 20.30.

[Miasto] otwiera się przed spacerowiczem jako krajobraz, zamyka go w sobie jak izba – pisał Walter Benjamin w Powrocie flâneura. Jubileuszowa edycja DSW wyraźniej akcentuje działania białostoczan i sam temat Białegostoku. Tym razem mocniej sięgamy do korzeni oraz tego, co moglibyśmy określić białostockością. To ważne, że festiwal powstał właśnie tutaj: w konkretnym mieście, w konkretnym regionie, na pograniczu. To podstawa, na której warto budować. Żywa tkanka z bogatą, ale i burzliwą historią. W jaki sposób czerpią z niej m.in. Ludomir Franczak, Michał Stankiewicz czy Grupa Coincidentia, można będzie przekonać się w trakcie festiwalu. Pozytywne przejawy projektowania graficznego w mieście pomoże nam odkryć Hakobo, jeden z najważniejszych plakacistów i projektantów na świecie. Słoweński KUD Ljud oprowadzi nas po Białymstoku według własnego klucza, co na pewno niejednego zaskoczy, otworzy i uwrażliwi. I taki właśnie jest nasz cel.

Z przyjemnością współprodukujemy w tym roku dwie premiery teatralne: Grupy Coincidentia i Grupy Przejściowej. Z radością gościmy też na tegorocznym festiwalu zarówno bohaterów i grupy o statusie legend (Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu), jak i twórców młodych, odważnie „dialogujących” z dominującym dyskursem i interpretujących go na własny sposób (Karol Radziszewski, Teatr 21).

Nieodłączną częścią festiwalu jest też ESSA, czyli East Side Street Art. Większość pięknych murali, które możemy podziwiać w Białymstoku, powstała właśnie w ramach ESSA. Ich autorami są m.in. Swansky, Tobias Kroeger & Base23, Stanisław Szumski.

Jak zwykle – spotkamy się w wielu lokalizacjach Białegostoku.
Jak zwykle – w czasie najpiękniejszej pory roku – wiosna to nasza stała partnerka!

A miasto? Miasto jest nasze!

Jubileuszowa 30. edycja Dni Sztuki Współczesnej odbędzie się od 28 maja do 6 czerwca. Do zobaczenia!