Upadki. Odcinek 2

Teatr 21 kończy prace nad trzecim serialowym odcinkiem. Najpierw tematem była praca, potem miłość, aż w końcu przyszedł czas na pieniądze. Premiera spektaklu „Upadki. Odcinek 2″ już 22 maja o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Kolejne trzy pokazy zaplanowano: 23 maja o godz. 19.30 oraz 16 czerwca o godz. 10 i 19.30. Rezerwować bilety możecie na stronie powszechny.com oraz za pomocą naszego formularza

(…) akcja rozgrywa się w hotelu w dalekiej Mongolii. Aktorzy zdobyli pieniądze na wycieczkę all inclusive. Ekskluzywny hotel ma ofertę dla osób z dodatkowym chromosomem. Co spotka aktorów? Czy cena luksusu nie okaże się zbyt wysoka?

REŻYSERIA: Justyna Sobczyk
TEKSTY: aktorzy Teatru 21
SCENARIUSZ: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna
DRAMATURGIA: Justyna Lipko-Konieczna
SCENOGRAFIA I KOSZTIUMY: Wisła Nicieja
MUZYKA: Paweł Andryszczyk
VIDEO: Tomasz Michalczewski
RUCH SCENICZNY: Justyna Wielgus
ASYSTENT REŻYSERA: Jakub Drzewiecki
ŚWIATŁO: Sebastian Klim
PRODUKCJA: Katarzyna Pawłowska, Marceli Sulecki
OBSADA: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Cecylia Sobolewska, Marta Stańczyk, Piotr Swend, Magdalena Świątkowska.

Print

PERSPEKTYWY 2015

statekstronaTegoroczna, wyjątkowa edycja „Festiwalu Teatralnego PERSPEKTYWY 2015 Teatr poza teatrem” jest kontynuacją cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu RETROPERSPEKTYWY.

OFICJALNA STRONA FESTIWALU

Ta edycja festiwalu jest spotkaniem artystów, którzy chcą zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Wychodzą poza teatr, poza mury instytucji kultury aby szukać nowego tworzywa teatru i nowego języka w komunikowaniu się z widzem. Praca w kontekście dysfunkcji społecznych, umysłowych czy fizycznych skłania do stawiania pytań o „normalność“ i jej ukryte pułapki. Chcemy, by spotkanie tak pracujących grup posłużyło współuczestnictwu, współtworzeniu i wymianie myśli, metod i technik pracy. Aby droga, którą przejdą uczestnicy festiwalu ułożyła się w następujący sposób: SPOTKANIE – PREZENTACJA – INSPIRACJA – WYMIANA – KONTYNUACJA – TWORZENIE SIECI.

„Statek miłości. Odcinek 1″ będzie można zobaczyć 9 maja w ART_INKUBATORZE w Fabryce Sztuki (godz. 20). 10 maja Justyna Sobczyk, reżyserka spektaklu, poprowadzi tam warsztaty „Zaryzykujmy, zaprojektujmy wspólną przestrzeń” i weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Scena dla (nie)przystosowanych”.

Jeżeli będziecie w najbliższych dniach w Łodzi, to zachęcamy do teatru.

Zaczynamy drugą edycję O!Swój

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury do udziału w kolejnej edycji projektu O!SWÓJ – niezwykłego wydarzenia, w którym w 2014 r. uczestniczyło już ponad 30 nauczycieli i 2000 uczniów z warszawskich szkół. O!SWÓJ to seria działań edukacyjnych Teatru 21. Jej celem jest wprowadzanie tematu różnorodności do szkół i przedszkoli. O!SWÓJ to spotkanie – nauczycieli, uczniów, osób z niepełnosprawnością. Wierzymy, że to właśnie teatr jest przestrzenią, w której może udać nam się ze sobą o!swoić, lepiej poznać.

Tak wyglądała poprzednia edycja działania „O!Swój”:

Teatr 21 to zespół założony 10 lat temu przez Justynę Sobczyk. Tworzą go aktorzy z zespołem Downa i autyzmem oraz grupa artystów działająca na co dzień w stołecznych instytucjach kultury. W repertuarze ma spektakle dla dzieci oraz dorosłych, realizuje działania edukacyjne, występuje na festiwalach i współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytutem Teatralnym czy Teatrem Powszechnym.

PROGRAM O!SWÓJ 2015:

Warsztaty:

17 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
18 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

24 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
25 kwietnia, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

8 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 16
9 maja, POLIN (Anielewicza 6), godz. 10

Spektakle:

9 i 10 kwietnia, „JA JESTEM JA” w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o 10.30
19 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.12
20 i 21 kwietnia ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz.10.30
5 i 6 maja STATEK MIŁOŚCI w STUDIU TEATRALNYM „KOŁO”, początek spektaklu o godz. 10
9 i 10 czerwca JA JESTEM JA w INSTYTUCIE TEATRALNYM (ul. Jazdów 1), początek spektaklu o godz. 10

Warsztaty są bezpłatne. Bilety na spektakle kosztują 10 zł. Zapisywać się na wydarzenia można mailowo:  rezerwacje.teatr21@gmail.com

Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie przedsięwzięcia T21, to odwiedź dział KALENDARZ

O!Swój: Podręcznik

Jednym z efektów projektu „O!Swój” jest podręcznik z opisami i scenariuszami warsztatów. Zachęcamy wszystkich pedagogów do czytania, inspirowania się i organizowania podobnych działań w swoich szkołach, placówkach i instytucjach. Uwierzcie – stereotypy, to tylko miraż.

KLIKNIJ W OBRAZEK I POBIERZ PODRĘCZNIK:

OSWOJ_STRONA

Podręcznik zaprojektował Radek Staniec.
Redakcja: Justyna Lipko-Konieczna
Korekta: Karolina Gwarek
Teksty: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk, Wiktoria Siedlecka-Dorosz, Justyna Czarnota, Justyna Wielgus.
Foto: Wojciech Kazanecki

Projekt O!SWÓJ odbył się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Teatr 21 oswaja. Takie są fakty

Projekt „O!Swój” zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem na spektaklu „Statek miłości. Odcinek 1″ pojawiła się ekipa TVN.  No to po co to wszystko robimy? Zobacz reportaż Katarzyny Sosulskiej.

<<„Teatr 21” w Warszawie składa się z 14 aktorów – to osoby chore na autyzm i z zespołem Downa. Specjalnie z myślą o nich powstał projekt „O!SWÓJ”, w ramach którego odbywają się spektakle i spotkania z pełnoprawnymi osobami. Projekt ma na celu oswojenie z tematem inności oraz niepełnosprawności, uświadomienie polskiego społeczeństwa i przełamanie tabu. Szybko okazało się, że i dla aktorów, i dla ich opiekunki-reżyserki, to pasja. Poświęcają jej każdą wolną chwilę, czego efektem są przedstawienia w warszawskich teatrach.>>

MEDIA: Jacy jesteśmy

Teatr 21 to nie tylko artystyczny ewenement. Nasza struktura organizacyjna jest również ciekawa. W najbliższym czasie trochę ją przemeblujemy. Zbudujemy od nowa. Zachęcamy do przeczytania artykułu Joanny Crawley dla portalu ekonomiaspoleczna.pl o tym w jaki sposób organizujemy się my i zespoły podobne do naszego.

eS

(…)

Justyna Sobczyk odczuwa jednak coraz większą potrzebę, aby stworzyć dla Teatru 21 nowe, bardziej odrębne ramy organizacyjne.

– Zgłosiłam się do Szkoły Liderów, uczestniczę w dwóch programach: „Dwa sektory. Jedna wizja – wsparcie coacha” oraz Laboratorium Innowacji Liderskich, gdzie partnerami są firma SAP, PwC oraz Fundacja Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego – mówi reżyserka. – Pracuję nad zbudowaniem struktury, strategii i planu rozwoju teatru. Zaprosiłam do współpracy organizacyjnej Anitę Szabovą (dyrektorkę warszawskiego domu kultury Rakowiec). Chcemy założyć fundację „21: Centrum Sztuki Włączającej – Inclusive Arts Center”, to z powodu przeciążenia, ze zmęczenia i z poczucia, że jest potencjał w tym, co robimy. Okazało się, że dla rozwinięcia tego potencjału w pełni potrzebny jest biznesplan.

(…)

PEŁNY TEKST

Powszechny 21

Trwa projekt „O!Swój”. Jesienna edycja warsztatów dla nauczycieli i pokazów spektakli odbywa się w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera. Zdarzało nam się już współpracować z profesjonalnymi scenami, ale jeszcze nigdy tak intensywnie.

 

Od września do grudnLOGO_biale_tloia w budynku przy ul. Zamoyskiego 20 zaplanowano 36-godzinny cykl warsztatów dla pedagogów i animatorów kultury oraz 12 spektakli Teatru 21. Za nami już pierwsze zajęcia i cztery pokazy przedstawienia „I my wszyscy. Odcinek 0″, które były częścią II Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier.

Harmonogram działań znajdziecie w naszym kalendarium oraz na stronie Teatru Powszechnego, który pokazy „I my wszyscy”, „Portretu” i „Statku miłości” wpisał w swój oficjalny repertuar. Zachęcamy do rezerwowania biletów i odwiedzenia praskiej sceny. Tam nas jeszcze nie widzieliście.

Współpraca z Teatrem Powszechnym to efekt rozmów z nową dyrekcją. Od września br. placówce szefują Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski. Jakie mają pomysły na największą scenę dramatyczną w prawobrzeżnej Warszawie? Na początek wojna: WYWIAD Z PAWŁEM ŁYSAKIEM I PAWŁEM SZTARBOWSKIM

Projekt „O!Swój” sfinansowano z funduszy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

WIĘCEJ O PROJEKCIE „O!SWÓJ”

 

 

Zapraszamy do Ostrowi Mazowieckiej

Tak, tak… Nazwę tej miejscowości odmienia się właśnie w ten sposób. 29 września spotkamy się z mieszkańcami gminy Ostrów Mazowiecka. Porozmawiamy z nimi nie tylko o języku polskim i etymologii, ale przede wszystkim o teatrze – w Miejskim Domu Kultury zaplanowaliśmy pokaz „Śmiertelnie trudnej gry”. 

kulturawlaczania

„Kultura włączania” to tytuł projekty koordynowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury, na którego stronie internetowej możemy przeczytać: „Ideą zadania jest identyfikowanie, inicjowanie i wzmocnienie współpracy podmiotów kultury, jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych i placówek oświatowo-wychowawczych na polu edukacji włączającej – społecznym modelu postrzegania niepełnosprawności oraz podniesienie kompetencji kadr w tym zakresie w woj. mazowieckim.”

Jeżeli mowa o „włączaniu”, to nie może nas, Teatru 21, zabraknąć. To pojęcie klucz, fundament i główna zasada, która przyświeca każdego dnia naszej działalności. Cieszymy się więc, że będziemy mogli dołożyć małą cegiełkę do „Kultury włączania” (projekt trwa od lutego br. i zakończy się w listopadzie). 29 września zapraszamy na godz. 13 do Miejskiego Domu Kultury przy ul. 3 Maja 50 na pokaz „Śmiertelnie trudnej gry” i pospektaklowe warsztaty.

MEDIA: W RDC o pracowitej jesieni…

Justyna Sobczyk (reżyserka) i Justyna Wielgus (aktorka) odwiedziły radio RDC, gdzie opowiadały o trwających działaniach Teatru 21. A jest o czym.

logo ngo do www ngo.indd

Dwa projekty finansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz jeden, którego fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty dla nauczycieli i ponad 20 spektakli. Teatr Powszechny, Teatr Dramatyczny i oczywiście Instytut Teatralny. Wizyty w podwarszawskich miejscowościach. Tak w skrócie wygląda plan działania na wrzesień, październik, listopad i grudzień 2014 r. Jeżeli chcecie poznać szczegóły, to posłuchajcie wywiadu z rozgłośni RDC:

„O!SWÓJ” 2.0. Zapraszamy jesienią!

O!SWÓJ to projekt dla nauczycieli oraz uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Jego częścią są warsztaty przeznaczone dla pedagogów, polonistów, wychowawców oraz wszystkich, którzy chcą poznać podstawowe techniki teatralne i zastosować je w pracy w szkole.

O!SWÓJ to projekt warszawskiego Teatru 21 i Fundacji Win-Win skierowany do warszawskich szkół, dla których ważna jest idea tolerancji, otwartości i równości. Program powstał we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zb. Raszewskiego, Teatrem Powszechnym i Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.

O!SWÓJ to program kompleksowy. Składa się on z bezpłatnego cyklu warsztatów dla nauczycieli prowadzonych przez artystów i pedagogów teatru, a także prezentacji spektakli Teatru 21 dla warszawskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Projekt przygotowano z myślą o pedagogach, którzy chcą poznać podstawowe techniki teatralne i zastosować je następnie w pracy z grupą. Jeżeli szukasz interesujących propozycji teatralnych, które uzupełnią program szkolny o aspekty dotyczące integracji społecznej, to zgłoś się do nas!

O!SWÓJ opracowano specjalnie z myślą o wprowadzaniu tematu inności oraz niepełnosprawności do edukacyjnych programów szkół. Misją projektu jest stwarzanie możliwości spotkania uczestników z grupami na co dzień izolowanymi oraz wspieranie rozwoju nauczycieli, którzy chcą kształtować w swoich uczniach postawę społecznego zaangażowania oraz otwartości na drugiego człowieka.

W trakcie trwania projektu nauczyciele zobowiązani są do zorganizowania wyjścia klasy (jednej lub więcej klas z danego rocznika) na spektakl Teatru 21. Projekt odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz urzędu miasta stołecznego Warszawy. Dzięki dofinansowaniu z powyższych źródeł udział w warsztatach jest bezpłatny.

Nazwy szkół oraz innych instytucji oświatowych uczestniczących w projekcie zostaną upublicznione na stronie Teatru 21 jako przykłady placówek, dla których wartością w procesie kształcenia jest wspieranie w uczniach odpowiedzialności i wrażliwości społecznej.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW NA WARSZTATY
/liczba uczestników w warsztatach jest ograniczona: 16 osób/

Zgłoszeń można dokonywać przesyłając e-mail na adres: rezerwacje.teatr21@gmail.com
lub telefonicznie: 791 770 021
Możliwe są dwie opcje rezerwacji: warsztaty + spektakl lub spektakl
W treści maila prosimy o uwzględnienie następujących informacji: imię, nazwisko, nazwa szkoły, numer telefonu.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

odbędą się w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera:

WARSZTAT INTEGRACYJNY/ 26 września / 16:00-20:00
prowadząca: Justyna Sobczyk 

Pierwszy warsztat ma na celu zintegrowanie grupy uczestników i wprowadzenie ich w tematyę teatru włączającego i integrującego. Uczestnicy zapoznają się z działalnością Teatru 21, a także z ideą pedagogiki teatralnej w kontekście pracy z uczniami w szkole. Pierwszy warsztat dotyczy pracy z grupą.

WYKLUCZANIE- WŁĄCZANIE/ 27 września / 10:00-14:30
prowadząca: Justyna Lipko-Konieczna 

Podczas warsztatu będziemy badać mechanizmy stygmatyzacji osób niepełnosprawnych w sferze publicznej: w szkole, w pracy, w przestrzeni miasta, w środkach masowego przekazu. Wspólna praca, w której za materiał wyjściowy posłużą artykuły prasowe, filmy, materiały z sieci, ale też osobiste doświadczenia uczestników warsztatów, będzie praktyczną próbą zbudowania scenariusza działań włączających osoby niepełnosprawne w przestrzeń społeczną.

SŁUCHAJĄC GŁOSU CIAŁA. WARSZTAT TAŃCA I RUCHU / 10 października / 16:00-20:00
prowadząca: Bożena Gawerska-Panfil 

Warsztat jest zaproszeniem nauczycieli i aktorów Teatru 21 do wspólnego doświadczania, wzajemnego inspirowania się i tworzenia poprzez pracę z ciałem. Celem warsztatu jest rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i szukania twórczych rozwiązań w pracy z grupą. Walorem warsztatu jest możliwość wymiany twórczej i budowania relacje pomiędzy nauczycielami, młodzieżą i aktorami Teatru 21.

TEMAT INNOŚCI W LITERATURZE. OD CZYTANIA DO ZABAWY TEATRALNEJ
/ 11 października /
10:00-14:30
prowadząca: Justyna Czarnota

Temat inności jest często poruszany w literaturze dla najmłodszych – od „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena po „Nusię i wilki” Pii Lindenbaum. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sposoby twórczego przekładania tekstów literackich na teatralną zabawę. 

JAK ROZMAWIAĆ O TEATRZE?/ 24 października / 16:00-20:00
prowadzące: Wiktoria Siedlecka-Dorosz, Dagna Dąbrowiecka 

Poprzez działania teatralne uczestnicy poznają założenia pedagogiki teatru, ze szczególnym uwzględnieniem metodyki projektowania warsztatu wprowadzającego do przedstawiania lub analizującego obejrzany przez dzieci spektakl. Uczestnicy stworzą autorskie scenariusze warsztatów do konkretnego spektaklu Teatru 21, wcześniej zapoznając się z aktywnymi metodami wspomagającymi uczniów w pełniejszym doświadczeniu teatru.

PODSTAWY PRACY REŻYSERSKIEJ/ 25 października / 10:00-14:30
prowadzący: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna, Tomasz Daszczuk 

Warsztaty mają wzmocnić nauczycieli, którzy prowadzą uczniowskie grupy teatralne. Szkolenie zakłada wprowadzenie nauczycieli w metodologię tworzenia scenariuszy w oparciu o tematy, problemy i zagadnienia istotne dla grupy, z którą pracują. Tworzenie autorskich scenariuszy zakłada zaangażowanie uczniów w proces pracy już na etapie tworzenia scenariusza, zintegrowanie ich wokół tematu i rozbudzenie dyskusji wokół określonych zagadnień.