Studia o niepełnosprawności

4 grudnia 2018, godz. 19:00
Studia o niepełnosprawności: historia i założenia
wykład

 

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa)
prowadzenie: dr Natalia Pamuła
bilety: wstęp wolny


 
Spotkanie poświęcone będzie historii studiów o niepełnosprawności (disability studies), w tym przede wszystkim drodze do sformułowania przełomowego w myśleniu o niepełnosprawności jej społecznego modelu (social model of disability), co miało miejsce w Wielkiej Brytanii w latach ‘70 XX wieku. Ważnym punktem odniesienia będzie tu również odmienna od brytyjskiej trajektoria wyłonienia się ruchu na rzecz praw osób niepełnosprawnych w USA, szczególnie w tym wymiarze, w jakim ruch na rzecz praw osób niepełnosprawnych jest ruchem emancypacyjnym.

 

Podczas wykładu przybliżony zostanie podział między „uszkodzeniem” (impairment) a niepełnosprawnością (disability), stworzonym przez brytyjskie disability studies, omówiony zostanie również manifest The Union of the Physcially Impaired Against Segregation z 1976 roku, który stanowi podwalinę studiów o niepełnosprawności. 

 

Zastanowimy się dlaczego niepełnosprawność jest historycznie uwarunkowaną kategorią polityczną (nie medyczną) i co ją łączy z rasą, płcią i klasą.

 

Natalia Pamuła - w 2018 roku obroniła doktorat na temat reprezentacji niepełnosprawności w polskiej literaturze młodzieżowej i pamiętnikach osób z niepełnosprawnościami okresu 1954-1991 na Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku, autorka artykułów na temat niepełnosprawności w polskiej kulturze i historii;  wraz z Magdą Szarotą i Martą Usiekniewicz redaktorka najnowszego numeru "Studia de Cultura" na temat polskich studiów o niepełnosprawności. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia dotyczące studiów o niepełnosprawności.
 

----------------

 

Wydarzenie w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Closest spectacles:

04.12.2018 / 19:00

Studia 1920b