O nas

| Teatr 21

Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Okazało się, że zarówno aktorów i reżyserkę, interesuje systematyczna oraz intensywna praca. Postanowili powołać do życia teatr. Potrzebowali miejsce idealnego do twórczych poszukiwań i spotkań towarzyskich, bezpiecznej przestrzeni na coraz odważniejsze i bliższe spotkania z sobą i widzem – zawsze w kontekście teatru.

Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły „Dać Szansę”, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. Większość powstało na bazie własnych, wypracowanych w czasie prób, scenariuszy. W ciągu 10 lat dodatkowe zajęcia z teatru zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie.

Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Brave Festival we Wrocławiu, Malta Festival Poznań, All Abouy Freedom w Gdańsku, Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, Hurra Art! W Kielcach oraz Karuzela i Perspektywy w Łodzi) i za granicą (Normal Festival w Pradze, Menteatral w Neratovie oraz No Limits w Berlinie).

Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce.

Grupę prowadzi Justyna Sobczyk, szefowa działu pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym w Warszawie, pedagożka teatru i reżyserka. Z Teatrem 21 współpracują twórcy video, edukatorzy, dramaturdzy, muzycy oraz tancerze działający na co dzień w stołecznych instytucjach kultury.

Justyna Sobczyk

Absolwentka Pedagogiki Specjalnej UMK w Toruniu, Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Theaterpädagogik (Pedagogiki Teatru) na berlińskim Universität der Künste;  stypendystka organizacji GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel- und Osteuropa) oraz DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst). W trakcie studiów aktorka alternatywnego teatru Wiczy w Toruniu. Od pięciu lat realizuje program pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (projekty: Szkoła Widzów, TiSZ, TiSZ Anex). Prowadzi Teatr 21 przy Zespole Szkół Społecznych Dać Szansę w Warszawie, pracując teatralnie z młodzieżą z Zespołem Downa i Autyzmem. Współpracowała z teatrami: Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie czy Teatrem Miejskim w Gdyni. Ze wszystkimi teatrami związana jest przez projektowanie sytuacji teatralnych, twórczych, edukacyjnych z młodzieżą. Należy do grupy Latających Animatorów Kultury (współpraca ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „ę”). Jest szczęśliwą mamą pięcioletniej Wery i rocznego Iwa.

Fundacja Win-Win

Na początku 2013 r. Teatr 21 podpisał porozumienie z Fundacją Win-Win z podtoruńskiego Głogowa. Nasz zespół jest warszawskim oddziałem tej prężnie działającej organizacji.

Fundacja Win-Win powstała po to, by zmieniać. Stworzyliśmy ją, ponieważ zamarzyła nam się organizacja inna od reszty, nie wstydząca się komercyjności i pod żadnym pozorem nie wyrzekająca się misji. Taki pomysł zrodził się w głowach społeczników, menadżerów z korporacji, dziennikarzy i pracowników instytucji kulturalnych, którzy postanowili połączyć siły i dać z siebie to, co najlepsze.

Naszą ambicją jest tworzenie ścieżek rozwoju dla artystów, animatorów kultury i pozarządowców. Głównym celem organizacji jest budowanie nowych relacji między kulturotwórczą tkanką społeczeństwa, instytucjami i beneficjentami. Zależy nam na tym, aby współpraca między nimi nie kończyła się na realizowaniu pojedynczych projektów. Te mają być zawsze częścią całości, elementem większego planu, drogą do celu jakim jest społeczeństwo partycypujące i zaangażowane w działania kulturalne i społeczne.

Fundacja funkcjonuje na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, pomagamy artystom i animatorom kultury w organizowaniu wydarzeń kulturalnych, wydawaniu płyt i książek, szukaniu sponsorów i patronów medialnych, pisaniu projektów i przygotowywaniu kampanii marketingowych. Win-Win jest jednak czymś więcej niż impresariatem artystycznym. Zależy nam bowiem nie tylko na promowaniu artystów i ich dzieł. Nie rezygnując z komercyjnej działalności dbamy przede wszystkim o współpracę między przedstawicielami różnych gatunków sztuki i osobisty rozwój twórców, którymi się opiekujemy.

Kariery artystów, indywidualne sukcesy i estetyczne efekty zawsze muszą iść w parze z wartościami, jakie nasze działania mają dać społeczeństwu. Stąd Fundacja będzie angażować się również w projekty skierowane do tej części społeczeństwa, która ma trudności w uczestniczeniu i tworzeniu wydarzeń kulturalnych.

Bliska jest nam idea spółdzielczości. To ona nadaje charakter Fundacji, która jest otwarta dla wszystkich. Nie musisz być znany i ceniony, jeżeli chcesz z nami współpracować. Bardzo zależy nam na burzeniu monopoli i hierarchii tak, aby z tej prywatnej rewolucji powstała twórcza energia. Z doświadczenia naszego zespołu wiemy jak niewiele czasem potrzeba do tego, aby zrealizować to, o czym się zamarzyło i pomyślało. Jesteśmy po to, aby idee zamienić w czyn. Win-Win to miejsce otwartych drzwi, miejsce, w którym każdy wygrywa.

Źródło: winwin.org.pl