Żeby umarło przede mną

 

19 września 2018, godz. 20:00

 

Żeby umarło przede mną

 

Rozmowa z Jackiem Hołubem, dziennikarzem, autorem wydanej nakładem Wydawnictwa Czarne książki “Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobczyk, dyrektorka Teatru 21.  

 

„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych. Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie”. (Jacek Hołub, autor książki)
prowadzenie: Justyna Sobczyk

 

-------------------

 

Wydarzenie tłumaczone na PJM.

 

-------------------

 

Spotkanie z Jackiem Hołubem jest wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi Teatru 21 “Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3”. 

 

Spektakl pokazywany jest w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego 18 i 19 września o godz. 19:00. [ link ] 

 

-------------------

 

Wydarzenie w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Partnerem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

 

Najbliższe spektakle:

19.09.2018 / 20:00

Umarlo 1200