Ustawka

„Ustawka” (2012)

Projekt „Ustawka” to pomysł Stefana Kornackiego (wyróżnionego w 2012 r. nagrodą TALENTY TRÓJKI) kolejna realizacja z cyklu „Inscription Project”. Artysta stworzył instalację z potężnych napisów – niedziałających neonów „APATOR” i „ELANA” zdobiących kiedyś budynki największych toruńskich fabryk. To jednocześnie nazwy klubów sportowych z grodu Kopernika, których kibice nie darzą się sympatią.

W Kijowie „Ustawka” będzie miała dodatkowy smaczek – aktorów Teatr 21, którzy w przestrzeni instalacji na ulicach stolicy Ukrainy zaprezentują serię performance’ów.  Ich autorkami są Justyna Sobczyk i Agata Skwarczyńska. W wyreżyserowanych przez nie akcjach wezmą udział aktorzy Teatru 21 z Warszawy i Teatru Parostki z Kijowa. „Spektakle” powstaną na wspólnych warsztatach obu grup. Zakładamy, że każda z nich będzie reprezentowana przez ok. 8 artystów z zespołem Downa. Ich udział w projekcie jest nieprzypadkowy. Są to bowiem ludzie szczególnie otwarci, życzliwi i pokojowo nastawieni wobec świata. Osoby z zespołem Downa nie rozumieją i nie akceptują agresji, co więcej chętnie dają wyraz swojej wierze w uczciwy sport i tolerancyjny świat.

Performance zaplanowane są jako marsze promujące tolerancję i wartości będące fundamentem sportu. Odbiorcami tych działań mają być przypadkowi mieszkańcy Kijowa i turyści. Nie chodzi w nich o to, żeby oglądali je widzowie, którzy wcześniej kupili bilet, ale „przeciętni Kowalscy”, co być może nigdy do teatru by nie poszli. Wydaje się, że EURO 2012 to doskonała okazja do takiego spotkania i wyjątkowa szansa na poruszenie problemów stadionowej agresji i nietolerancji.

Akcja teatralna ma uzmysłowić odbiorcom, że EURO 2012 i inne ważne imprezy nie są wyłącznie wydarzeniami dla zdrowej części społeczeństwa. Ma udowodnić, że osoby z niepełnosprawnościami mają takie same prawo do ich komentowania i emocjonowania się nimi.

SPONSORZY i PARTNERZY

Narodowe Centrum Kultury

IAM-ENG_whiteletters

logo_bella