Uwaga, Purim!

Uwaga, Purim (2011)

Purim – jedno z najradośniejszych świąt żydowskich, karnawał, czas zabawy, przebrań i przekroczeń.

Święto Purim dało aktorom Teatru 21 nową przestrzeń improwizacji i dialogu z publicznością. Kierunek poszukiwań aktorskich, reżyserskich, muzycznych oraz kostiumowych wyznaczyło słowo przekroczenie. W programie artyści Teatru 21 przedstawią biblijną historię Estery używając języka cyrku – wykonają skok w wiarę, taniec na linii życia, podniosą wewnętrzne ciężary i pokonają strach.

Teatr 21 działa przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych Dać Szansę w Warszawie. „Uwaga, Purim!” to spotkanie aktorów z publicznością z okazji i w kontekście święta Purim. Opowieść oparta na Księdze Estery jest podzielona na szereg improwizacji. Aktorzy nie odgrywają ról, ale improwizują relacje. A przede wszystkim budują niezwykły cyrkowy klimat i atmosferę wokół wpisanego w święto Purim tematu przekraczania granic. Warsztaty trwają od początku stycznia, przybliżają tradycje purimowe, naukę tańców żydowskich, warsztaty z robienia masek.

„Uwaga, Purim!” jest działaniem warsztatowym, w którym zwykle najważniejszy jest proces, relacje, dynamika pracy, czas, gdy uczestnicy warsztatów poznają coś nowego, doznają pierwszych doświadczeń, wchodzą w obcą wcześniej tematykę. Jednak finał jest bardzo ważny, ukierunkowuje zabawy i poszukiwania, improwizacje i etiudy. Przed rozpoczęciem pracy tradycję purimową znał jeden uczestnik, teraz cała grupa. Tak samo i ja wchodzę na ten obszar – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka.

Reżyseria: Justyna Sobczyk,
Ruch: Bożena Gawerska – Panfil,
Kostiumy, scenografia: Agata Skwarczyńska,
Muzyka: Paweł Andryszczyk.
Obsada: Grzegorz Brandt, Ania Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Swend, Marta Stańczyk
Koordynacja projektu: Karolina Sakowicz, MHŻP,
współpraca – Noemi Bażanowska.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu The Boeing Company.

Spektakl wyprodukowało Samodzielne Koło Terenowe Społecznego Towarzystwa Oświatowego nr 102 oraz Muzeum Historii Żydów Polskich

RECENZJE:

Trzy powtarzające się hasła „odwrócenie, przekroczenie, zabawa” są inspiracją dla obrazowej choreografii i wyznaczają energetyczny rytm tej części widowiska. Do swojego „cyrku”, w którym aktorzy wykonują „skok w wiarę”, „przejście po linii życia”, wykonawcy zapraszają publiczność. Namawiają widzów, by weszli na scenę, by współuczestniczyli we wspólnej zabawie. W zamykającym widowisko „numerze” bierze udział kilkunastu gości, którzy zostają poproszeni o założenie masek z wizerunkami aktorów – ludzi z zespołem Downa.

Hanna Rudnicka, „W teatrze nie ma grzechu”, „NOWA SIŁA KRYTYCZNA” | PDF

„Uwaga, Purim!” to nie tylko radosna, kolorowa opowieść o najweselszym żydowskim święcie, ale przejmujący obraz zmagań ze światem samych aktorów — osób chorych na zespół Downa i autyzm. Korzystając z symboliki świątecznej, wprowadzają nas w intymny świat własnych słabości, walki z nimi, granic i przejścia. 

Uwaga,_Purim!, MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH (PDF)

PRASA:

Ada Prochyra, „Teatr to życie”, „INTEGRACJA” STRONA 1 | STRONA 2

Agnieszka Metelska, „Nie mam pracy, nie mam pieniędzy – mów mi Meryl Streep”, „BARDZIEJ KOCHANI”, CZĘŚĆ 1 | CZĘŚĆ 2