Przedstawienie powstało na podstawie tworzonych podczas pierwszej fali pandemii historii Marty Stańczyk, aktorki w spektrum autyzmu związanej z Teatrem 21. Jest to jednocześnie pierwszy spektakl w historii Teatru Guliwer stworzony na podstawie tekstu osoby nieneurotypowej. To kilka prostych opowiadań, w których nie ma metafor, drugiego dna ani opisanej psychologii postaci. Tekstowi towarzyszą natomiast ilustracje obrazujące przygody bohaterek. Materiały te stały się dla twórców spektaklu inspiracją do spojrzenia na świat każdej istoty jak na osobne królestwo. Fabuła jest pretekstem do uważnej obserwacji naszej planety, dostrzegania potrzeb i różnorodności jej mieszkańców.
Realizacja spektaklu w Teatrze Guliwer odbywa się z aktywnym udziałem autorki Marty Stańczyk, która w spektaklu kreuje postać Eustachii, królowej planety Wenus.
Opis spektaklu:
Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka. Wznoszą się pod chmury i czują się szczęśliwe jak ptaki. Podczas lądowania w parku widzą słynnego pawia Waleriana – opiekuna marzeń i snów, który jeszcze nie raz będzie pojawiał się na ich drodze. Potem wsiadają do batyskafu i opuszczają się na dno Oceanu Spokojnego. Tańczą z rybami, a owca Kostka spotka ośmiornica Cyryla. Zakochuje się w nim i ich światy łączą się wspólne królestwo. Siostry zakonne ciągle chcą być w ruchu i mieć dużo wrażeń. Nawet gdy są w domu, oglądają kosmos przez teleskop. Dzięki temu poznają Eustachię – królową Wenus i zaprzyjaźniają się z nią.
Podczas wizyty w teatrze będzie można skorzystać z pokoju rozładowania napięcia i wyregulowania emocji.
tekst: Marta Stańczyk
reżyseria: Justyna Sobczyk
współpraca reżyserska, choreografia: Iza Chlewińska
dramaturgia: Justyna Czarnota
scenografia: Magdalena Łazarczyk
kostiumy, lalki: Wisła Nicieja
muzyka: Sebastian Świąder
wideo: Jan Domicz
światło: Sebastian Klim
inspicjentka: Katarzyna Dudek
premiera: 5 marca 2022 (Teatr Guliwer)
czas trwania: 60 minut
Spektakl jest koprodukcją Teatru 21 i Teatru Guliwer.