W sierpniu zeszłego roku ogłosiliśmy konkurs dramaturgiczny dla młodych autorek i autorów w ramach polsko-ukraińskiego projektu „Współdzielimy przestrzeń”. Zależało nam na usłyszeniu głosów dzisiejszych nastolatek i nastolatków, podjęcie z nimi rozmowy o tym, co dla nich ważne, z ich perspektywy. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Ostap Junko, autor „Ścian”, a jury, któremu przewodniczyła Agnieszka Lubomira Piotrowska rekomendowało tekst do realizacji, podkreślając jego wysoką wartość edukacyjną, potencjał teatralny i walory literackie.
Kiedy masz naście lat i twój świat pęka – masz poważne problemy ze zdrowiem, albo przenosisz się do innego kraju, albo wybucha wojna. Albo wszystko naraz. Kim jesteś przedtem – kim jesteś potem? Czy definiuje cię to, gdzie jesteś, czy to, skąd jesteś? Masz ze sobą plecak, metalowego słonia i zdecydowanie za dużo pytań. Jak się czujesz? I które z tych uczuć możesz otwarcie wyrazić?
tekst: Ostap Junko
reżyseria : Ula Kijak
występuje: Magdalena Sildatk
scenografia, kostiumy: Wisła Nicieja
światło: Sebastian Klim
Ostap Junko – młody aktywista, działacz społeczny, który ma już na swoim koncie debiut teatralny. Zagrał m.in. w spektaklu „Autokorekta” w reż. Jakuba Skrzywanka w TR Warszawa. Zeszłoroczny maturzysta, pochodzi z Ukrainy, ale urodził się w Warszawie. Obecnie przebywa w Polsce, gdzie działa na rzecz Ukrainy, założył z przyjaciółmi Ukraiński Telegraf.
Ula Kijak – reżyserka, aktywistka; dra sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych; edukatorka i propagatorka twórczości bez przemocy oraz niehierarchicznych metod kreatywności zespołowej; reżyseruje spektakle i wydarzenia interdyscyplinarne; tworzyła filmy dokumentalne, reportaże, słuchowiska teatralne, teledyski oraz serial internetowy; prowadzi działania społeczne i emancypacyjne, a także artystyczne projekty partycypacyjne; wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Zawodowego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.
Magdalena Sildatk – magistra sztuki, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej na kierunku aktorstwo. Dziewczyna z Kaszub. Jej nazwisko pochodzi od niemieckiego słowa “der Soldat” – żołnierz. W swoim repertuarze posiada wiele kaszubskich piosenek, chętnie tańczy też kosedera. Jej miłością są konie, jeździectwo naturalne i ochrona środowiska.
Obroniła licencjat z Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim, choć przyznaje, że serce ma po drugiej stronie kamery. Ma już w swoim dorobku ważne doświadczenia teatralne, grała Julię w „Romeo i Julii” w reż. Marzeny Nieczui-Urbańskiej w Teatrze w Oknie i Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, zagrała również w dyplomach w reżyserii Marcina Hycnara („Stramer”) oraz Adama Nalepy („Antygona.Edyp”), a w 2021 roku w „Klubie” w reż. Weroniki Szczawińskiej w koprodukcji Teatru Collegium Nobilium i Teatru Rozmaitości. Wzięła również udział w performensie Katarzyny Kozyry „Fressen” w Teatrze Powszechnym. W 2022 ukończyła dwumiesięczny kurs „Clowning and physical comedy” w Teaterhögskolan w Malmö.
ZDJĘCIA: ALICJA SZULC
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2023”.