W wypełnionym muzyką na żywo spektaklu pytania o odmienność i różnorodność sąsiadują z wyczynami akrobatów, a humor z refleksją o tym, jak długa droga prowadzi czasami do samoakceptacji. Przedstawieniu towarzyszą warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy – inspirując się spektaklem – uruchomią swoją kreatywność.
„Jak przestałem być idealny” w reżyserii Justyny Lipko-Koniecznej, Justyny Sobczyk i Justyny Wielgus jest inspirowany mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń. Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21, zapraszamy na przedstawienie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach odkryjemy historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito wykreujemy świat, w którym jest miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością.
Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne. Inspirując się opowieściami Ganeśi i Josepha Merricka, wybierzemy się w ich trakcie w podróż dookoła świata, stworzymy ciekawostki, własną historię i rozwiniemy swoje umiejętności cyrkowe. Warsztaty będą prowadzone przez aktorów i aktorki, artystów i artystki sztuki cyrkowej, pedagogów i pedagożki teatru.
Na inaugurację tegorocznego objazdu spektaklu „Jak przestałem być idealny” zapraszamy we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Dobrem (woj. mazowieckie), a na kolejne pokazy z regionalną siecią z województwa kujawsko-pomorskiego i województwa wielkopolskiego, którą tworzą: Brzeskie Centrum Kultury i Historii “Wahadło”, Gmina Kowal i Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie. Wybranym pokazom towarzyszyć będą: tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na język ukraiński. Informujemy, że w spektaklu pojawiają się różnorodne, kolorowe światła (nie używamy świateł stroboskopowych ani ultrafioletowych) i muzyka na żywo, a niektóre sceny są dosyć głośne.
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakle w Dobrem, Brześciu Kujawskim, Kowalu i Wilczynie odbywają się poprzez lokalne ośrodki kultury i urzędy.
Istnieje możliwość nieodpłatnego skorzystania z transportu autokarem z Warszawy i z powrotem (ul. Plac Defilad 1, odjazd o godzinie 16:15) na pokaz, który odbędzie się 4 lipca o godz. 18:00 w Dobrem. Chętnych prosimy o kontakt na adres rezerwacje@teatr21 z informacją o liczbie osób zainteresowanych transportem. Osoby korzystające z tego transportu otrzymają wejściówki na spektakl w autokarze.
HARMONOGRAM
Dobre
2 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
3 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
4 lipca 2023, godz. 12:00 | spektakl
4 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): Plac Targowy w Dobrem (ul. Poniatowskiego 9B, 05-307 Dobre)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, ul. Szkolna 3, czynne pn-pt w godz. 9-17, tel. 25 757 15 20
Brześć Kujawski
6 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
7 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją i PJM
8 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): boisko przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ul. Stary Brześć 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): recepcja BCKiH Wahadło w Brześciu Kujawskim, ul. Kolejowa 44, wt-pt w godz. 10-18, sb w godz. 9-17, nd w godz. 10-18, tel. 54 231 06 61
Kowal
9 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
10 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
11 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): boisko boczne na Stadionie Miejskim w Kowalu (ul. Dobiegniewska 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): Szkoła Podstawowa w Kowalu, pn-pt w godz. 7-15, tel. 54 284 11 59
Wilczyn
12 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
13 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
14 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету): boisko przy Szkole Podstawowej w Wilczynie (Wilczogóra, ul. 700-lecia 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу): Dom Kultury w Wilczynie, Rynek 14, 62-550 Wilczyn, pn-pt w godz. 8-16, tel. 63 268 30 66
„Jak przestałem być idealny”
czas trwania spektaklu: 105 min
premiera: 4 września 2021
aktorzy: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Mateusz Kownacki, Daniel Krajewski, Natalia Leszczyńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Filip Perkowski, Michał Pęszyński, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek, Cela Sobolewska, Magdalena Świątkowska, Paulina Waszkiewicz, Łukasz Wójcik
koncepcja artystyczna: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
reżyseria: Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Wielgus
dramaturgia, scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna
reżyseria ruchu: Justyna Wielgus
scenografia i kostiumy: Wisłomira Nicieja
charakteryzacja: Magdalena Lerynowicz
reżyseria i realizacja światła: Sebastian Klim
muzyka: zespół Pokusa (Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter)
asystentka reżyserki: Zuzanna Jarmakowska
konsultacja tańca hinduskiego: Kalina Duwadzińska
kierownik techniczny spektaklu: Dariusz Adamski
realizacja dźwięku: Michał Rokicki
promocja: Kamila Paprocka-Jasińska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Aleksandra Mahmud (Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21)
produkcja: Maria Babicka (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Paulina Uryszek, Marta Kuźmiak (Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21)
Warsztaty i spektakl „Jak przestałem być idealny” to piąty familijny projekt artystyczno-edukacyjny, który będzie przemierzał Polskę z namiotem cyrkowym w ramach programu „Lato w teatrze”. Od 2011 roku, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano następujące spektakle objazdowe: „Gdzie jest Pinokio?” (2011, reż. Robert Jarosz), „Pippi Pończoszanka” (2013, reż. Konrad Dworakowski), „Jak wytresować dziewczynkę?” (2015, reż. Michał Walczak) i “Piotruś Pan” (2019, reż. Konrad Dworakowski). Spektakl „Jak przestałem być idealny” swoją premierę miał we wrześniu 2021 roku i od tamtej pory został zagrany czternastokrotnie. W sumie wszystkie tytuły zostały zagrane ponad 180 razy! Więcej informacji znaleźć można na stronie: Lato w teatrze
Projekt „Jak przestałem być idealny” został wyprodukowany i jest prezentowany w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Przedstawienie jest koprodukcją Instytutu Teatralnego oraz Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach programu Społeczna Instytucja Kultury.
Współorganizatorami pokazów są Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Brzeskie Centrum Kultury i Historii ,,Wahadło”, Gmina Kowal i Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie.