Spotkanie wokół publikacji “Polityki (nie)dostępności” pozwoli nam wrócić do głośnej wystawy zorganizowane w lutym 2022 roku w Galerii Miejskiej Arsenał oraz międzynarodowego sympozjum, które odbyło się w Poznaniu. Książka powstała z potrzeby poszerzenia tematu dostępności i niepełnosprawności o doświadczenia osób działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgromadzone w książce teksty odzwierciedlają realia życiowe autorów i autorek, na które w dużej mierze ma wpływ ich miejsce zamieszkania i związane z nim poczucie (nie)bezpieczeństwa.
Przede wszystkim dotyczy to sytuacji Stanislava Turiny, współzałożyciela ateliernormalno w Kijowie, który swoją notatkę z kraju objętego wojną spisywał w przerwach między realizowaniem wielu zadań związanych z utrzymaniem siebie i swoich przyjaciół przy życiu. Naukowczyni zajmująca się kulturą Głuchych, Magdalena Zdrodowska, zwraca się w stronę osób z niepełnosprawnościami, aby uczyć się od nich możliwości przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Zofia Nierodzińska, redaktorka publikacji, nakreśla ramy niepełnosprawności jako uniwersalnej etyki dla świata w czasie trwającej katastrofy, tej politycznej i klimatycznej.
W publikacji znalazły się m.in. reprodukcje prac z wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał w 2022 roku autorstwa Karoliny Wiktor, Daniela Kotowskiego czy Pauliny Pankiewicz.
Podczas spotkania 3. grudnia o godz. 16.00 w Centrum Sztuki Włączającej porozmawiamy o wystawie, o książce, o twórczości wymienionych wyżej artystów i artystek, o sojusznictwie i o polityce niepełnosprawności jako metodzie na budowanie więzi społecznych i międzygatunkowych w ciężkich czasach.
prowadzenie: dr Ewelina Godlewska Byliniak
udział wezmą: Daniel Kotowski, Zofia Nierodzińska, Paulina Pankiewicz, Karolina Wiktor
WSTĘP WOLNY / Spotkanie tłumaczone na PJM