Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3

KLAUNI, CZYLI O RODZINIE. ODCINEK 3

22

Październik

Opis:

W finałowym odcinku serialu spotykamy bohaterów w mieszkaniu treningowym. To ostatnia pozycja z listy życzeń – rodzina. Tak, aktorzy Teatru 21 postanawiają założyć rodzinę!
W spektaklu nawiązujemy do tradycji cyrku, w którym jeszcze na początku XX w. prezentowano odmienność.

Pokazy miały charakter teatralnego show i cieszyły się ogromną popularnością. Jak zmieniła się od tamtego czasu obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej? Czy znaleźliśmy już sposób na integrację?

Reżyseria: Justyna Sobczyk
Współpraca reżyserska: Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna
Dramaturgia/scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna
Ruch: Justyna Wielgus
Scenografia, kostiumy: Justyna Wielgus

Pobyt w Mieszkaniu się kończy, z dmuchanego łoża schodzi powietrze. Czego tak naprawdę nauczyli się rezydenci? Że przy odrobinie sprytu mogą z udziału w projektach zrobić swój sposób na życie. Jak artyści bez etatu, tułać się od programu do programu. Utonąć w masie kolorowych plakatów, smyczy i t-shirtów z logo akcji

Karolina Rozpondek, „Dla Kontrastu”

Mieszkania treningowe pokazane w "Klaunach" istnieją naprawdę. Niepełnosprawni umysłowo przez kilka tygodni mogą próbować samodzielnego życia poza rodzinnym domem. Ich samodzielność wymaga kontroli. W przedstawieniu ta sytuacja zostaje doprowadzona do absurdu: nad wytypowaną parą czuwa trener z gwizdkiem, który uczy ich podstawowych czynności: prasowania, odkurzania, parzenia kawy, trzymania w ręku łyżeczki.

Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”