Przejdź do KONTAKT

Rodzina

Zdjęcie. 7 aktorek i aktorów, w tym 4 z zespołem Downa, ubrane w dżinsowe stroje i białe golfy, na niebiesko-białym, melanżowym tle, pozują do rodzinnego zdjęcia.

02

Wrzesień

Premiera w ramach Festiwalu Kultura Bez Barier oraz cyklu “Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”.

Spektakl połączonych zespołów Teatru 21 i TR Warszawa, badający temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. Aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek, w której ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z polskich seriali. Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny teatralnej?

Idealny model rodziny nie istnieje w praktyce, ale wspólne dla wszystkich jest marzenie o byciu częścią harmonijnego układu rodzinnego. To właśnie potrzeba bezpieczeństwa, miłości, akceptacji, zrozumienia powoduje, że jesteśmy gotowi do ryzykowania i podejmowania prób założenia rodziny, wierząc w to, że jesteśmy w stanie odkryć jej karmiący, wspierający potencjał. Chcemy na scenie powołać inkluzywne laboratorium, aby przyglądać się społecznemu modelowi rodziny, do którego połowa zaproszonego zespołu aktorskiego (przedstawiciele Teatru 21) nie ma dostępu. Według polskiego prawa osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie mogą zawierać związków małżeńskich. Jakie konsekwencje rodzi ten zakaz? Z jakich obaw wynika, jaką prawdę ujawnia o większości społeczeństwa? Co mówi o państwie i zasadach, według których organizuje ono życie codzienne swoich obywateli i obywatelek? Czy w teatrze możemy powołać sytuacje, na które społecznie nie dajemy przyzwolenia? To pytania, jakie chcemy postawić sobie i publiczności.

„Rodzina jako idea bywa niespójna, ponieważ ludzie ją współtworzący reprezentują nierzadko odmienne światopoglądy. Każda relacja z drugim człowiekiem ma w sobie zarzewie potencjalnego konfliktu. Więzi rodzinne jako sieć pulsujących relacji wiąże się zazwyczaj z nie do końca udanymi realizacjami ich znormalizowanych wzorców i wyobrażeń. Ta praktyczna nieidentyczność z poziomem deklaracji i ogólnospołecznych oczekiwań, należy do jednych z najbardziej znamiennych cech polskiego pokrewieństwa.”

(Agata Stanisz, Rodzina made in Poland. Antropologia pokrewieństwa i życia rodzinnego, Poznań, 2014)

 

reżyseria: Justyna Sobczyk
scenariusz na podstawie improwizacji aktorskich: Natalia Fiedorczuk
dramaturgia: Jakub Drzewiecki, Natalia Fiedorczuk, Justyna Sobczyk
scenografia: Barbara Hanicka
kostiumy: Wisła Nicieja
muzyka: Krzysztof Kaliski
choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska
wideo: Agata Rucińska
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
kierowniczka produkcji: Anna Czerniawska
producentka Teatru 21: Paulina Uryszek
asystentka reżyserki: Katarzyna Gawryś
inspicjentka: Patrycja Węglarz
asystentka scenografki/asystentka produkcji: Monika Zielińska

 

premiera: 30 września 2022

 


Koprodukcja
Zakochaj się w Warszawie
Program Teatr 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Bilety:

Na stronie bilety.trwarszawa.pl
oraz stacjonarnie w kasie TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8, Warszawa)

Wykonawcom udało się zbudować prawdziwie rodzinną atmosferę, dom, który chciałoby się odwiedzić.

Emilia Iwaniuk, Nowa Siła Krytyczna - e-teatr.pl

O rodzinie można myśleć inaczej niż tylko konserwatywnie – nie narzucając tego „jak”, po prostu inaczej i różnorodnie. W ten sposób twórczynie wyprzedzają aparat państwa i porządek prawny, choćby tymczasowo lub fragmentarycznie proponując wizje nowych rodzin.

Ada Tymińska, Dwutygodnik

Świat tworzony przez Sobczyk i pracujący z nią zespół artystek i artystów pozwala widzom na przyjrzenie się z dystansu kulturowym kliszom.

Katarzyna Niedurny, Czas Kultury

Magdalena Świątkowska w roli Sąsiadki (kokietki) to kabaretowe objawienie tego roku.

Aleksandra Szczęsna, Dziennik Teatralny

"Rodzina" to znaczący głos w kwestii akceptacji różnych form bliskości i ważny krok tej grupy w stronę poszerzania granic tradycyjnego teatru.

Przemek Gulda, guldpoleca

Sorry, no posts matched your criteria.

NEWSLETTER

Zapoznałem się z polityką prywatności