Przejdź do KONTAKT

Tisza Be-Aw

23

Październik

Inspirowany świętem Tisz be-Aw performans Teatru 21 przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej “eliminacją życia niewartego życia”. Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. Żałoba po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej uruchamia wiele współczesnych pytań.

Grupa graczy ubrana w letnie stroje treningowe, kojarzące się z zajęciami wychowania fizycznego, gra na wyznaczonym polu w popularne zabawy podwórkowe. Zabawy wywodzą się z tradycji ludowych i do dziś praktykowane są na placach zabaw czy szkolnych boiskach. Wszystko odbywa się na serio, przy użyciu konkretnych, wymaganych przez zasady rekwizytów (piłka, skakanka, opaska na oczy).

Niewinne dziecięce zabawy uderzają ładunkiem przemocy zarówno w obszarze działania jak i języka. Nazwy gier zawierają pejoratywne określenia: “Głupi Jaś”, “Szczur”, “Szmaciarz”, “Czarny lud”. Podobnie jest w wypadku czynności określanych w zasadach gry, takich jak: zbijanie, bicie, klepanie, wytykanie palcem. Najsłabsi gracze są ośmieszani, karani lub eliminowani.

koncepcja: Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk
ruch: Justyna Wielgus
nagrania: Paweł Andryszczyk
grafika: Radosław Staniec
realizacja filmu: Wojtek Kaniewski Patrz Pan Panda, Tomasz Michalczewski
produkcja: Małgorzata Owczarska, Marceli Sulecki
koordynacja ze strony Muzeum POLIN: Ewa Chomicka

premiera: 13 lipca 2015
czas trwania:  45 minut

Performans powstał we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

bilety: 25 zł
miejsce: Muzeum Etnograficzne (ul. Kredytowa 1, Warszawa)
Bilety dostępne on-line na stronie eWejsciowki.pl oraz w Muzeum Etnograficznym w dniu grania spektaklu od 18.

Sorry, no posts matched your criteria.

"Tisza be-Aw" to najmocniejsze przedstawienie Teatru 21. Oszczędne, precyzyjne, zdyscyplinowane. To spektakl naprawdę polityczny; być może nawet najbardziej radykalny, jaki można było zobaczyć w minionym sezonie w Warszawie."

Piotr Morawski

NEWSLETTER

Zapoznałem się z polityką prywatności