Więcej nas łączy niż dzieli!
Jednym z najmocniejszych przekonań w naszej kulturze jest nieprzekraczalna różnica oddzielająca to, co ludzkie od tego, co zwierzęce. To rozdzielenie, umacniane w ciągu wieków w traktatach filozoficznych, przyrodniczych, medycznych, w religii, w wyobrażeniach kulturowych, które odbijały się także w sztuce, zdystansowało nas jako ludzi od innych istot żywych. Traktowanie z góry wszystkich istnień uznawanych za nie-ludzi spowodowało wiele cierpienia, krzywdy, w końcu masowej eksterminacji, której bez powszechnych rozterek poddajemy część gatunków mających nam służyć.
Wieloletnia praca aktywistów i aktywistek działających na rzecz praw zwierząt, aktywistów i aktywistek klimatycznych przynosi wymierne efekty, ale skala przemocy ludzi wobec świata nieludzkiego jest wciąż powalająca. Książka Sunaury Taylor „Bydlęce brzemię” to manifest, który pozwala w radykalnie nowy sposób spojrzeć na nasze międzygatunkowe relacje.
Autorka, aktywistka z niepełnosprawnością działająca na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami i na rzecz praw zwierząt, każe nam na nowo spojrzeć na nasze wspólne interesy, pokazując, że w myśleniu o przyszłości i przetrwaniu więcej nas łączy niż dzieli. Autorka podważa definicję pełnosprawności i niepełnosprawności, pozwala zrozumieć, że te same mechanizmy, za pomocą których odmawiamy wartości istotom nieludzkim, stosujemy wobec osób, które nie spełniają kryterium pełnosprawnego, samowystarczalnego, zdrowego ciała.
Rozmowę wokół książki poprowadzi dr Natalia Pamuła. W rozmowie wezmą udział tłumaczka książki Katarzyna Makaruk, aktywistka, autorka inicjatywy Pełnoprawna Katarzyna Bierzanowska, filozof, działacz społeczny, aktywista i autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” Dariusz Gzyra.
Prowadzenie: Natalia Pamuła
Miejsce: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21
Ul. Skoczylasa 10/12
Termin: 16 grudnia 2022 r., godz. 18:00-20:00
Wstęp wolny
Minione daty
Data i godzina | Wstęp |
---|---|
16 grudnia 2022
piątek
18:00
|